Skip to content

511 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Aug 6, 2012

Property Information

Block310
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,943
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,500
49%
Improvement Value:$190,000
51%
Total Assessment$372,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,138+3.4%
2024$12,702+2.6%
2023$12,374+0.7%
2022$12,293+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 1125, Page 1745

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9468, Page 435

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 9168, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1956