Skip to content

432 Wildrose AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block301
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$206,100
52%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,970+3.4%
2024$13,507+2.6%
2023$13,158+0.7%
2022$13,071+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 2326, Page 1434Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$427,500
DeedBook 908, Page 490

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 7900, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1956