Skip to content

505 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1937

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block310
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
48%
Improvement Value:$189,500
52%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,856+3.4%
2024$12,429+2.6%
2023$12,109+0.7%
2022$12,029+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1937