Skip to content

134 Wilbur RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block314
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
51%
Improvement Value:$166,500
49%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,045+3.4%
2024$11,645+2.6%
2023$11,345+0.7%
2022$11,270+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft1,844DeedBook 4797, Page 1320Recorded9/6/2022

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 837, Page 709

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 8474, Page 388

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7852, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1941