Skip to content

59 Sussex RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1945

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 20, 2003

Property Information

Block312
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
60%
Improvement Value:$113,500
40%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,978+3.4%
2024$9,647+2.6%
2023$9,398+0.7%
2022$9,336+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8626, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1945