Skip to content

55 Sussex RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2002

Property Information

Block312
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,835
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
55%
Improvement Value:$164,300
45%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,761+3.4%
2024$12,337+2.6%
2023$12,019+0.7%
2022$11,939+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951