Skip to content

34 Wilbur RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1941

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Feb 27, 2014

Property Information

Block312
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,633
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
48%
Improvement Value:$190,400
52%
Total Assessment$365,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,888+3.4%
2024$12,460+2.6%
2023$12,139+0.7%
2022$12,058+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 1634, Page 2459Recorded3/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1941