Skip to content

20 Henrietta AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2015

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 21, 2014

Property Information

Block320
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
26%
Improvement Value:$576,900
74%
Total Assessment$776,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,401+3.4%
2024$26,492+2.6%
2023$25,809+0.7%
2022$25,638+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 1688, Page 1345Recorded6/16/2014