Skip to content

593 S Prospect AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Feb 28, 1995

Property Information

Block320
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
59%
Improvement Value:$137,100
41%
Total Assessment$334,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,791+3.4%
2024$11,400+2.6%
2023$11,105+0.7%
2022$11,032+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 7774, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1947