Skip to content

56 Norfolk StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1966

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
May 9, 2007

Property Information

Block324
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,744
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,200
33%
Improvement Value:$585,500
67%
Total Assessment$875,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,886+6.7%
2024$28,934+2.6%
2023$28,187+0.7%
2022$28,001+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$810,000
DeedBook 9316, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1966