Skip to content

43 Dover CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1979

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Feb 4, 2004

Property Information

Block324
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,349
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,800
40%
Improvement Value:$498,100
60%
Total Assessment$829,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,271+3.4%
2024$28,300+2.6%
2023$27,569+0.7%
2022$27,387+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 8657, Page 141

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 7710, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1979