Skip to content

15 Laurel CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1982

Last Sale Date
Oct 9, 2017

Property Information

Block326
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,328
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
30%
Improvement Value:$471,200
70%
Total Assessment$673,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,744+3.4%
2024$22,956+2.6%
2023$22,364+0.7%
2022$22,216+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1982