Skip to content

12 Greenbriar StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block328
Lot28
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,680
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,500
42%
Improvement Value:$264,500
58%
Total Assessment$455,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,048+3.4%
2024$15,516+2.6%
2023$15,115+0.7%
2022$15,015+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960