Skip to content

133 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1924

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 27, 2001

Property Information

Block32
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,900
60%
Improvement Value:$109,600
40%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,611+3.4%
2024$9,292+2.6%
2023$9,052+0.7%
2022$8,993+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8357, Page 426

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 7861, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1924