Skip to content

118 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block32
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,900
54%
Improvement Value:$121,800
46%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+3.4%
2024$9,026+2.6%
2023$8,793+0.7%
2022$8,735+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 1110, Page 1622

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8706, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1926