Skip to content

127 Frederick PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 2017

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Sep 16, 2003

Property Information

Block334
Lot16

Zoning---
Sq Footage2,984
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,100
32%
Improvement Value:$404,500
68%
Total Assessment$595,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,007+3.4%
2024$20,310+2.6%
2023$19,786+0.7%
2022$19,655+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$329,000
DeedBook 8619, Page 707