Skip to content

191 Frederick PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$488,888
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block334
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,700
58%
Improvement Value:$138,900
42%
Total Assessment$330,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,660+3.4%
2024$11,273+2.6%
2023$10,983+0.7%
2022$10,910+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$488,888
Sq Ft1,248DeedBook 4327, Page 1584Recorded8/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1948