Skip to content

177 Frederick PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block334
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,700
56%
Improvement Value:$150,600
44%
Total Assessment$343,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,858+3.5%
2024$11,457+2.7%
2023$11,154+0.7%
2022$11,079+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948