Skip to content

37 Lee PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$393,719
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block336
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,437
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
49%
Improvement Value:$188,200
51%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,011+3.4%
2024$12,580+14.9%
2023$10,949+0.7%
2022$10,877+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$393,719
Sq Ft1,437DeedBook 4627, Page 1527Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft1,437DeedBook 4356, Page 1277Recorded9/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1949