Skip to content

296 New Bridge RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 30, 2016

Property Information

Block311
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
53%
Improvement Value:$122,900
47%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,223+3.4%
2024$8,917+2.6%
2023$8,687+0.7%
2022$8,630+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 2234, Page 1218Recorded4/13/2016

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 738, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1949