Skip to content

68 Rector CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block337
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
56%
Improvement Value:$137,500
44%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,934+3.4%
2024$10,571+2.6%
2023$10,298+0.7%
2022$10,230+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948