Skip to content

378 Wildrose AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block301
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,654
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,200
50%
Improvement Value:$170,100
50%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,002+3.4%
2024$11,604+2.6%
2023$11,305+0.7%
2022$11,230+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956