Skip to content

78 Lee PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Feb 19, 2015

Property Information

Block337
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,300
41%
Improvement Value:$269,000
59%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,988+3.4%
2024$15,458+5.2%
2023$14,700+0.7%
2022$14,603+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 1870, Page 504Recorded2/25/2015

Property Built

Built

Year Built: 1948