Skip to content

112 Rector CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 19, 2006

Property Information

Block337
Lot40
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,685
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,900
53%
Improvement Value:$162,200
47%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,066+3.4%
2024$11,666+2.6%
2023$11,365+0.7%
2022$11,289+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 9105, Page 322

Property Sale

Sale
$184,500
DeedBook 7984, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1948