Skip to content

7 Fahrner StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block33
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,100
65%
Improvement Value:$91,900
35%
Total Assessment$264,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,311+3.4%
2024$9,002+2.6%
2023$8,770+0.7%
2022$8,712+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft936DeedBook 3328, Page 2115Recorded8/22/2019

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8108, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1956