Skip to content

74 Harrington StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1953

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block64
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
64%
Improvement Value:$96,800
36%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,481+3.4%
2024$9,166+2.6%
2023$8,930+0.7%
2022$8,870+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953