Skip to content

21 Fahrner StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Dec 15, 2011

Property Information

Block33
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,100
54%
Improvement Value:$155,100
46%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,893+3.4%
2024$11,499+2.6%
2023$11,202+0.7%
2022$11,128+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 912, Page 1289

Property Built

Built

Year Built: 1956