Skip to content

1 Trinity CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1927

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block341
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
49%
Improvement Value:$175,700
51%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,158+3.4%
2024$11,754+2.6%
2023$11,451+0.7%
2022$11,375+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,550DeedBook 5152, Page 1181Recorded1/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1927