Skip to content

156 Wilbur RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 9, 2006

Property Information

Block314
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,900
48%
Improvement Value:$192,700
52%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,036+3.4%
2024$12,603+2.6%
2023$12,278+0.7%
2022$12,197+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 9196, Page 348

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8577, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1928