Skip to content

11 Trinity CourtBergenfield, NJ 07621

Built 2007

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block341
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,589
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,700
31%
Improvement Value:$431,700
69%
Total Assessment$627,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,128+3.4%
2024$21,394+2.6%
2023$20,842+0.7%
2022$20,704+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft2,589DeedBook 4529, Page 827Recorded1/11/2022

Property Sale

Sale
$917,500
DeedBook 9399, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9106, Page 20