Skip to content

33 New Bridge RoadBergenfield, NJ 07621

Last Sale Date
Jul 14, 1995

Property Information

Block345
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,386,300
47%
Improvement Value:$1,547,600
53%
Total Assessment$2,933,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$103,479+3.4%
2024$100,046+2.6%
2023$97,464+0.7%
2022$96,819+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7808, Page 632