Skip to content

26 Warren Street(Unit C0001)Bergenfield, NJ 07621

Built 1985

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Jan 8, 2008

Property Information

Block345
Lot8
QualifierC0001
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage758
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
45%
Improvement Value:$80,400
55%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,128+3.4%
2024$4,958+2.6%
2023$4,830+0.7%
2022$4,798+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 9484, Page 1

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 8281, Page 432

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 7989, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1985