Skip to content

12 Warren StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
Apr 13, 2003

Property Information

Block345
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,367
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,300
53%
Improvement Value:$131,600
47%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,907+3.4%
2024$9,579+2.6%
2023$9,332+0.7%
2022$9,270+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 8570, Page 332

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 8437, Page 632

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8292, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1926