Skip to content

69 Linwood StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1938

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Mar 18, 1994

Property Information

Block349
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
53%
Improvement Value:$144,400
47%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,698+1.1%
2024$10,585+2.6%
2023$10,311+0.7%
2022$10,243+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 7684, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1938