Skip to content

244 Murray Hill TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block349
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
50%
Improvement Value:$160,100
50%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,290+3.4%
2024$10,915+2.6%
2023$10,634+0.7%
2022$10,563+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,785DeedBook 3368, Page 70Recorded10/7/2019

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 7939, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1950