Skip to content

63 Linwood StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block349
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
53%
Improvement Value:$141,600
47%
Total Assessment$301,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,637+3.4%
2024$10,285+2.6%
2023$10,019+0.7%
2022$9,953+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 8056, Page 730

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 7728, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1930