Skip to content

32 Sylvan AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1938

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block351
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
57%
Improvement Value:$115,100
43%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,421+3.4%
2024$9,108+2.6%
2023$8,873+0.7%
2022$8,814+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938