Skip to content

36 Sylvan AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1942

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Dec 12, 2003

Property Information

Block351
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
52%
Improvement Value:$140,400
48%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,313+3.4%
2024$9,971+2.6%
2023$9,714+0.7%
2022$9,649+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 8644, Page 477

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 8090, Page 800

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 7923, Page 9

Property Sale

Sale
$31,600
DeedBook 7702, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1942