Skip to content

20 Sylvan AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2025

Property Information

Block351
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,600
53%
Improvement Value:$123,100
47%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,301+3.4%
2024$8,992+2.6%
2023$8,760+0.7%
2022$8,702+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926