Skip to content

454-456 S Washington AveBergenfield, NJ 07621

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 15, 1999

Property Information

Block352
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SNB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$767,800
61%
Improvement Value:$482,200
39%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,088+3.4%
2024$42,625+2.6%
2023$41,525+0.7%
2022$41,250+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000