Skip to content

50 Mc Dermott PlaceBergenfield, NJ 07621

Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block343
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB-C1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$791,400
69%
Improvement Value:$353,600
31%
Total Assessment$1,145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,384+3.4%
2024$39,045+2.6%
2023$38,037-20.5%
2022$47,850+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 4034, Page 537Recorded3/24/2021