Skip to content

187 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$21,000
Last Sale Date
May 16, 1997

Property Information

Block35
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,300
61%
Improvement Value:$108,200
39%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,823+3.4%
2024$9,497+2.6%
2023$9,252+0.7%
2022$9,191+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 7991, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1950