Skip to content

159 New York AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1943

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 7, 2013

Property Information

Block36
Lot38
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
74%
Improvement Value:$60,300
26%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,186+3.4%
2024$7,915+2.6%
2023$7,710+0.7%
2022$7,659+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 1568, Page 1306Recorded11/20/2013

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 763, Page 1279

Property Built

Built

Year Built: 1943