Skip to content

78 Chestnut StreetBergenfield, NJ 07621

Built 2023

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block38
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
36%
Improvement Value:$337,800
64%
Total Assessment$529,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,800+234.0%
2024$8,324+2.6%
2023$8,109+0.7%
2022$8,055+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000
Sq Ft2,500DeedBook 5162, Page 326Recorded1/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$381,000
Sq Ft966DeedBook 4676, Page 1050Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8669, Page 485

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 8391, Page 64

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 8072, Page 305