Skip to content

99 Maple StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block39
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionS-CB1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,873
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
54%
Improvement Value:$147,200
46%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,286+3.4%
2024$10,912+4.1%
2023$10,481+0.7%
2022$10,412+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8562, Page 384

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8120, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1950