Skip to content

214 N Vivyen StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block3
Lot72
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
52%
Improvement Value:$129,200
48%
Total Assessment$269,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+3.4%
2024$9,180+2.6%
2023$8,943+0.7%
2022$8,884+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926