Skip to content

266 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 21, 2011

Property Information

Block42
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
DescriptionF4G2S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
41%
Improvement Value:$248,200
59%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,813+3.4%
2024$14,322+2.6%
2023$13,952+0.7%
2022$13,860+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 22, Page 2139

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8608, Page 533

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 8279, Page 47

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7646, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1921