Skip to content

248 Merritt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926
Apartment

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 12, 2001

Property Information

Block42
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class99
DescriptionS-CB2S 4 APTS
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,700
43%
Improvement Value:$274,400
57%
Total Assessment$480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,933+3.4%
2024$16,371+2.6%
2023$15,949+0.7%
2022$15,843+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8392, Page 474

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 8165, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1926