Skip to content

75 Levitt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block103
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
43%
Improvement Value:$215,700
57%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+3.4%
2024$12,811+2.6%
2023$12,481+0.7%
2022$12,398+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$442,500
DeedBook 8877, Page 90

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8586, Page 452

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8432, Page 713

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 8232, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1921