Skip to content

165 Phelps AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block43
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,467
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
54%
Improvement Value:$161,100
46%
Total Assessment$353,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,468+3.4%
2024$12,054+2.6%
2023$11,743+0.7%
2022$11,666+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,467DeedBook 4641, Page 1141Recorded4/4/2022

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,467DeedBook 3003, Page 1777Recorded7/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1926